Амбициозни родителиЗащо са такива и какво коства това на едно дете?

Амбициозни родители
Защо са такива и какво коства това на едно дете?

Амбициозният родител не винаги е лош родител. Но много често е заслепен. Заложил е всичко на едно погрешно уравнение – че животът на неговото дете трябва да бъде „по-добър“, „по-успешен“, „по-сигурен“, „по-значим“, отколкото неговия собствен. Това е маскирано желание за изкупление – на личните провали, пропуски и комплекси, проектирани върху детето, което се превръща в мисия, вместо да бъде просто дете.

Амбицията на родителя идва от страх. Страх, че детето ще се провали, че няма да бъде достатъчно подготвено, че ще се изгуби в хаоса на света. Но и страх от това, което ще изпитат самите те, ако „другите“ го сметнат за неуспешно дете. Репутацията на родителя често стои по-високо от щастието на детето.

И така, от малко:

Детето е записано на уроци, които не желае.

Подтиквано е да бъде „най-доброто“, „най-умното“, „най-способното“.

Похвалата идва само след постижение, не след усилие.

Любовта става условна – заслужена, не безусловна.

Резултатът?

Едно дете, което не знае какво иска. Но отлично знае какво искат другите. Което не се осмелява да греши, защото всяка грешка е личен срам. Дете, което пораства като възрастен със свръхразвита съвест и осакатена интуиция. Което може да бъде блестящо успешно в очите на обществото, но дълбоко изгубено в себе си. С усещането, че каквото и да направи – никога не е достатъчно.

Най-голямата загуба тук не е провалът – той е човешки и неизбежен. Най-голямата загуба е идентичността. Амбициозният родител краде от детето му правото да бъде себе си.

Но това не е обвинение – това е покана за събуждане. Защото в сърцето на всяка родителска амбиция стои не злоба, а болка. И ако родителят се осмели да погледне в себе си, да признае своя страх и своето разочарование от живота – тогава може да освободи и себе си, и своето дете. Да позволи на любовта да бъде водеща, а не планът.

Истинският родител не създава герой, а дом.
А детето не иска да бъде проект – иска да бъде прието. Такова, каквото е.

С любов и присъствие,
Александър Данаилов
Майтрея

#амбициозниродители
#детскапсихика
#родителствобезусловие
#натисквърхудецата
#любоввместонаплан
#емоционалнатравма
#бъдиродителаненадзорник
#осъзнатиродители
#раннитравми
#дететоенеличност