Конфликтът с приемането на Едиповия/Електра комплекс – и пътят към нашата цялостност
Конфликтът с приемането на Едиповия/Електра комплекс – и пътят към нашата цялостност
Една от най-дълбоките и най-неудобните истини в човешката психика е свързана с т.нар. Едипов и Електра комплекс – онези първи несъзнателни любовни и сексуални импулси, които детето изпитва към родителя от противоположния пол. Това не е болест, не е извратеност, не е морално отклонение. Това е архетипен, неизбежен етап от развитието на всяко дете – фаза на себеоформяне, на пробуждане на аза и на най-ранното срещане със сянката.
Но точно там – в тази фаза – възниква конфликт. Почти никой родител не е в състояние да я поеме с разбиране, да я посрещне със съзнание и мекота. И вместо да се превърне в мост към осъзнаване, тя се превръща в травма. Желанието се превръща в срам. Импулсът – в чувство за вина. Енергията – в блокаж.
Какво всъщност се случва?
Когато детето започне да се привързва емоционално и дори еротично към родителя от противоположния пол, то всъщност не иска секс в нашето възрастово разбиране. То иска интимност, изключителност, обожание, одобрение. Иска да бъде видяно и прието в цялото си същество. Това е опит за идентификация, за оформяне на своята сексуална същност. Но, когато този порив бъде посрещнат със срам, наказание, отхвърляне или мълчание, детето се научава, че да иска е опасно. Че самата му същност е грешна. И тогава, в самата основа на нашето психосексуално развитие, се заражда разрив.
Отричането на този вътрешен конфликт не го прави по-малко реален. Напротив – превръща го в скрита програма, която управлява живота ни от сянка.
В зряла възраст това се проявява като:
саботаж в интимните връзки – страх да обичаме истински, или привличане към недостъпни партньори;
сексуални блокажи – трудност да изразим или дори да почувстваме своята еротична същност без вина или срам;
постоянна нужда от одобрение от авторитети или идеализиране на партньора;
омраза към родителите, която всъщност е замаскирана болка от непризнатата нужда да бъдем обичани точно както сме били.
Неприемането на Едиповия или Електра комплекс в нас е отказ да приемем самите себе си. Отказ да приемем онази част от душата си, която в началото е искала любов по свой начин – чисто, първично, но неподходящо за културата ни. Този отказ води до вътрешно разцепване – между детето в нас и възрастния, между желанието и вината, между тялото и съзнанието.
И тогава сексуалността ни не е свобода, а арена на вътрешна война.
Изходът? Само през приемане.
Не морално, не рационално. А дълбоко, телесно и емоционално. Да се осмелим да слезем в това минало – без да съдим, без да отричаме. Да позволим на онова вътрешно дете да бъде видяно. Да му кажем: „Ти не си лудо, ти не си грешно. Ти си искал да обичаш, както си можел тогава.“
И тогава започва изцелението.
Когато тази истина бъде призната, нейната енергия се освобождава. Започваме да се връщаме в тялото си. В сексуалността си. В любовта без вина.
Това е и част от работата ми като ТЕС терапевт и водач в дълбоки телесно-емоционални процеси – да съпровождам хората по този път към себе си. Да отключим онези ключови точки от миналото, в които сме се отказали от своята същност. Да върнем изгубеното дете. Да излекуваме стигмата върху любовта.
Ако усещаш, че тази тема отеква в теб, че носиш срам, вина или страх в сексуалността си, знай, че не си сам. Има път. И той започва с приемане, с истина, с любов към онова, което си бил и което още живее в теб.
И когато се осмелиш да го погледнеш – без страх, без морал, без бягство – ще видиш: не си развален. Просто си бил дете. Което е искало любов. И днес вече можеш да си я дадеш.
С любов и разбиране,
Александър Данаилов
Майтрея
#приемиСебеСи
#вътрешноДете
#сексуетравма
#ЕдиповКомплекс
#осъзнатасексуалност
#срамътрани
#терапиясдуша
#ТЕСпомага
#тялотоПомни
#емоционалноизцеление